hispaania

Uus kooliaasta ja miljon uut koroona reeglit. God help us all!

Alustuseks tahtsin soovida kõigile ilusat uut algavat kooliaastat. Ma tõsiselt loodan, et teil seal Eestis ikka elu enam-vähem nagu vanasti ja et teie lapsed peavad koolis oma pead vaevama vaid pisut tihedama kätepesuga. Meil siin Hispaanias nii hästi ei läinud. Lausa naljakas mõelda nüüd tagant järgi, kuidas meil valitsus nii suurt uhkus tundis, et meie lapsed sõna otseses mõttes koduseinte vahel kuus nädalat jutti vangis olid ja kuidas meil selle kõige pärast elu hiljem palju lihtsam on. Ja nüüd. Käisin lastevanemate koosolekul eile ja ma seal pool aega vahtisin suu ammuli õpetaja poole ja ei teadnud, kas peaks nüüd nutma või naerma. Nii palju uusi reegleid ja norme, mida lapsed nüüd järgima peavad hakkama. Panen listina need siia kirja.

 • Lapsed on jagatud nelja gruppi. 3, 4 ja 5 aastased. Esimene ja teine klass. Kolmas ja neljas klass ja siis viimases viies ja kuues klass. Igal grupil on erinevad ajad kooli sisenemisel ja väljumisel, omad tualetid ja söögi- ning vahetunni ajad ja kohad. Gruppide põhimõte on siis selles, et kui keegi kooli ajal positiivse koroona testi saab, siis läheb testimisse piseb grupp lapsi ja mitte terve kool.
 • Igal grupil on omad värvid. Kenneth on näiteks punane ja Chris roheline. Need värvid tulevad kasuks vahetundide ajal, kui nad mööda vastavat värvi jalajälgi jooksma hakkavad. Ma isegi ei kujuta ette, kuidas see reaalselt töötama hakkab 😀
 • Koolis tuleb hoida teineteise vahel distantsi ning gruppe omavahel kokku ei lasta. Ehk siis Chris ja Kenneth kooli ajal kokku ei puutu.
 • Lapsevanemaid kooli ei lubata. Kui midagi on vaja küsida, siis tuleb selleks aeg kinni panna või veel parem..suhelda läbi interneti.
 • Kooli sisenemine toimub läbi kahe erineva ukse. Minu poisid lähevad 5-minutiliste vahedega esiuksest, teised kaks gruppi tagumisest uksest. See aasta tuleb olla eriti täpne (mida hispaanlased väga ei oska :D), sest muidu jookseb kogu süsteem kokku. Sisenetakse rivis, lapsed peavad kandma maski (vastasel juhul kooliuksest sisse ei lubata) ning uksel kraaditakse kõiki, et veenduda, et keegi haige ei ole. Ehk siis see aasta vähemalt seda muret ei ole, et keegi oma haiged lapsed salaja sisse nihverdab.
 • Maski peavad lapsed kandma terve koolipäeva jooksul! Öeldi, et vahel ikka võib maski alla ka tõmmata, et kiirelt sõõm värsket õhku sisse hingata! 😀 Kuigi tänaval on lubatud alla 6-aastastel olla ilma maskita, siis koolis on see kohustuslik kõigile. Ehk siis ka infantili kolme, nelja ja viie aastased. Käsi desifintseeritakse päeva jooksul minimaalselt 5 korda. Enne klassi sisenemist, vahetundi minnes ja sealt tulles jne jne.
 • Pliiatseid, vihikuid, õpikuid jne on keelatud omavahel jagada. Igal ühel omad ja et elimineerida võimalus, et kellelgi midagi koju jäi, siis see aasta on pidevalt kõik materjalid ja õpikud koolimajas. Kodus kasutatakse virtuaalseid õpikuid kodutööde tegemiseks. Mis on ju mõnes mõttes tore..koolikotti aasta läbi kerge!
 • Koolikotis peabki põhimõtteliselt olema ainult nimeline veepudel (koos veega muidugi 😀 ), hommikusöök, ekstra mask ja oma isiklik lapikene, millega nad siis oma lauda puhastada saavad (nad kirjutavad/joonistavad laudadele).
 • See aasta ei tohi kooli vedada ühtegi mänguasja, ratast, tõukekat..mitte midagi. Nad põhimõtteliselt võivad rattaga kooli minna, aga siis pean mina need koju vedama või kusagile tänavale lukku panema.
 • Iga päev peavad kooli seljas olema uued riided (või noh..puhtad), kellad, ehted ja muud ekstra vidinad on keelatud, küüned puhtad ja lakkimata ja juuksed kinnised.

Mis juhtub, kui laps jääb kooli ajal haigeks??

 • See aasta tuleb telefon hoida PIDEVALT lähedal. Kui sinu laps haigestub, siis viiakse ta koheselt eraldi alale (covidi saal oli vist selle nimi) ja vanemad kutsutakse lapsele järele. Mida kiiremini sa oma lapse peale korjad..seda parem.
 • Kui laps saab positiivse koroona testi, siis testitakse kõiki tema grupis olevaid lapsi. Nakkuskolde ilmnemisel pannakse terve grupp garantiini.

Vot nii on lood sel aastal! Vaesed lapsed. Neil tuleb sõna otseses mõttes hakata nööri mööda kõndima ja igal sammul jälgima, et jumala eest midagi valesti ei teeks. Ehk siis omajagu ekstra stressi. Nagu meile öeldi, siis esimesed kaks nädalat nad väga õppimisega ei alusta, sest reeglid tuleb selgeks saada! 😀 Ja noh..lõpuks võib üldse nii minna, et paar nädalat käivad koolis ja siis pannakse nad (või meid kõiki) tagasi garantiini ja jätkame ikka virtuaalse õppetööga. Eks aeg näitab!

Mis te arvate? On selline koolielu normaalne?

8 kommentaari

 • Heidi

  Kui nüüd välja arvata mask, siis meil siin Eesti keskel on seis suht sama. Hommik algab kraadimisega, siis loomulikult käte deso (mida ikka päevas mitu korda tehakse). Klassidel on omad korrused kust niisama ei lahkuta. Lõunapaus on 30min ja lõuna on kahes jaos. Kui esimesed söövad, siis ülejäänud koolilapsed koolimajas viibida ei tohi. Sadagu kasvõi pussnuge taevast alla, lapsed on sel ajal õues. Kui lapsel peaks tekkima haigusnähud ala nohu vms, siis viiakse ta eraldi majja vanemaid ootama. Koolimajas vanemad viibida ei tohi (ka lastevanemate koosolek toimus lageda taeva all kõva tuule käes külmetades). Kui nüüd sinu blogist maskid ja värvi järgi liigitamine välja jätta, on meil siin seis suht sama. Nii, et ilusat kooliaastat! 🙂

  • Liisbett

   No ja mina mõtlesin, et Hispaania üksinda hulluks läinud! 😀 Itaalias pandi muidugi osad koolid juba kinni…loodetavasti siin sama ei juhtu! Aga teilegi ilusat kooliaastat!

 • Kairi

  Minu laste koolis mask pole kohustuslik. Samas piiranguid küll, esiteks 1 tund kestab 65min ja siis lühike vahetund. Sööklas käiakse nö lennu kaupa. Vanemad ei tohi kooli siseneda kuigi olgem ausad paljud eiravad seda, kui soovid suhelda õpetajaga peab helistama või kirjutama. Kooli sissepääs on erinevates ustest kes läheb sisehoovist kes peauksest. Kooli ei tohi enne 7.45(1-6klass) minna jällegi eiratakse.Tunnid lõppevad 12.40 ja kella 13 tulevad 7-9klass. Peale tundi peab nii õpetaja kui ja lapsed koolmajast lahkuma.Väiksemates klassides on ka õuetund ja tõesti esialgu jutt nii, et sadagu või pussnuge. Kui õpetaja avastab kasvõi väikese nohu antakse lapsele mask ja viiakse kooliarsti juurde ,kes kutsub vanemad järgi lisaka nõuavad , et kui üks pere lastest jääb haigeks peab teine ka kodus istuma. Õpetajal kehtib ka see, et ka kõige väiksema haigusnähuga ei või kooli tulla. Meie koolis nüüd ka , et kui lapsevanema tõendist ei piisa peab perearsti teavitama ka väiksest nohust ja siis omakorda uuesti kooli mis perearst arvas kas saadab testima või soovitab kodus ravida.

  • Liisbett

   Meil tõenäoliselt seda reeglite eiramise asja ei tule. Kooli pääseb sisse ühest pisikesest uksest ja seal kõrval on valvur. Juba enne koroonaaega sai kooli siseneda ainult mõjuva põhjusega. Aga no vaatame, mis saama hakkab. 10ndal hakkab kool pihta. Ahjaa…see on meil ka ju, et kui ühes klassis on juhtumisi rohkem, kui 25 õpilast (mis on meil maksimum lubatud aev hetkel), siis neil on õigus lapsi gruppide kaupa jagada. Ehk siis võivad ühe teise klassi lapse näiteks esimesse panna. See oli minu jaoks kõige veidram uus korraldus..

 • Hõbe

  Nagu eelmine kommentaar – kui maski kandmine välja arvata, siis Belgia algkooli tasemel (2,5-5 ja 6-12) on juunikuust saati enam-vähem samamoodi. Aastad ja paralleelklassid eraldi mullides, kätepuhastus jne
  Maske peavad koolis kandma õpetajad ja alates 12-aastastest.
  Kuigi eks siingi on suured käärid käitumises ja koolikorralduses mitte ainult prantsuskeelse ja flaamikeelse osa vahel, vaid ka kooliti meil siin flandrias sees. Turvalist ja vahvat kooliaastat!

 • Kris

  Siin Eestis on igale koolijuhile antud vabad käed mu meelest. Meil Tallinna külje all toimub kool nii nagu enne koroonat. Ja õpilasi on koolis üle 1000. Välisukse juures on desovahend, et käsi desinfitseerida, aga muu kõik nii nagu varem. Koosolekud toimusid siseruumides, aktused samuti. Esimese klassi laste vanemad saadavad lapsed oma klassi jne. Direktor ütles koosolekul, et tema viimases hädas saadab lapsed distantsõppele. Et jah, siin on asjad kooliti ikka väga erinevad… Head kooliaastat 🙂

  • Liisbett

   Meil kehtivad need reeglid kõikidele munitsipaalkoolidele. Erakoolid saavad oma äranägemise järgi toimetada. Eks ta näha ole, kas on sellest kõigest kasu või lähme lõpuks ikkagi kaugõppele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga