Mis mõttes?

Päästame keskkonda või haigeid lapsi?

Pardiralli on tulemas. Kes veel ei tea, siis Pardiralli on Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu poolt ellu kutsutud heategevuslik üritus – vannipartide võistuujumine, mille eesmärgiks on teadvustada vähihaigete laste ja nende perede olukorda ning kutsuda ettevõtteid ja eraisikuid üles andma oma panust nende abistamiseks. Kes tahab aidata, tõstke käsi püsti! Minu vanaema sai hiljuti vähist jagu ning ma tean, kui raske ja valus on võitlus vähiga, seega on see tänuväärt üritus!

Tänavu kirjutati paljudele blogijatele ning paluti seda teemat kajastada. Olen neid teemasid jälginud ning pilk jäi pidama ühe sellise postituse kommentaariumisse, kus üks esitatud küsimustest oli, et kas üritus on ikka piisavalt keskkonnasõbralik, sest pardid..ja pardid on ju teatavasti plastikust. Too hetk mõtlesin, et väga asjalik küsimus.

Siis aga läks paar päeva mööda ning ma taipasin midagi, mille peale varem ei ole osanud mõelda. Asi ei olnud ju ainult selles, et kas üritus on piisavalt keskkonnasõbralik ning mis küll kõikide nende partidega tehakse. Asi oli ka selles, et teadmatusest oleks jäänudki see toetuseks mõeldud summa saatmata, sest..keskkond!?

Kas me tõesti oleme jõudnud hetke, et kui keegi koputab meile südamele ning palub toetada väga haigeid lapsi, siis me küsime vastu, et kas asi on ikka piisavalt keskkonnasõbralik, sest kui ei ole, siis ma ei taha toetada..vähihaigeid…lapsi..sest..keskkond?

Mul on lihtsalt raske seda mõista. Kas tulevik on selline, et kui näeme tänaval isa, kes oma lapsele füüsiliselt liiga teeb ja samal ajal meest, kes prügi maha viskab, kas siis kõigepealt läheme prügi maha viskava tüübi juurde ja loeme pika loengu sellest, kuidas see kilekott seal metsa all miljon aastat laguneb ja alles siis läheme last pääsma, või peaks olema…vastupidi? Tegelikult jõuab ju mõlemat. Lihtsalt siin ei tohks tekkida küsimust, et kumma kaitseks me esimesena välja astume.

Oeh! Kui vaid inimeste päästmine oleks sama popp, kui veganism. Või kliimasoojenemine. 

Sest tegelikult ju on nii! Inimeste päästmine ei ole enam nii popp! Rahvas läheb kihevile, kui räägitakse polaarkarudest või vihmametsadest või kliimasoojenemisest. Facebook on täis videosid päästetud loomadest. Aga kui me räägime nälgivatest Aafrika lastest, siis see ei pane südant kiiremini põksuma. See ei pane kaasa kirjutama ja kaasa mõtlema. Vaadake kasvõi meie eestimaiseid blogisid. Taimetoitlus on põnev, taaskasutus on huvitav, dumpsterdiving pakub pinget. Saatke mulle üks Eesti blogija, kes samasuguse suure kirega blogib kehvas olukorras laste päästmisest või nendest, kes Hiinas kiirmoebrändide hilpe kokku nõeludes paar senti õhtuks teenivad.

Vähihaigete laste toetamine ON olulisem, kui keskkonna päästmine, mis ei tähenda seda, et keskkond vähe oluline on! Minu jaoks on lihtsalt uskumatu, kui vähihaigete laste toetamisest loobutakse või kaalutakse loobumist, sest keskkond..

Mis teie arvate? Kas on prioriteedid paigast ära läinud või olen mina lihtsalt valesti aru saanud?

PS! Vähihaigete laste toetuseks saab annetuse teha SIIN!

Kui sulle minu blogi meeldib, siis hääleta minu poolt siin: http://eba.marimell.eu/

Leiad mind reisiblogide kategooriast. Aitäh! ?

Leiad minu blogi ka Facebookist.

11 kommentaari

 • Irx

  Tegelikult saab täiesti edukalt hoolida paljudest asjadest korraga, nii lastest, loomadest, keskkonnast kui veel paljust muust. Kaastunne ei pea üldse olema piiratud, meie südamed mahutavad palju headust ja hoolivust. 🙂 Keskkonna küsimus on õigustatud, sest saastunud keskkond ju suurendab ka vähiriski. Loomulikult on oluline toetada vähihaigeid, aga sama oluline on, et me oma tegevusega ei põhjustaks kannatusi teistele. Plastmassiga saastunud veekogu on terviserisk ka inimestele endale, rääkimata veeloomadele, kes seal elavad. Teine asi on see, et seda algatust saab ka ju väljaspool pardirallit toetada. Kui see tõesti saastaks kuidagi keskkonda, siis ma pardirallile parti ei ostaks, aga see ei takista mind Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule võimaluse korral niisama raha üle kandmast.

  • Liisbett

   Nii asjalik vastus! Minu mõte oli selles, et kui esimene mõte on päästa keskkond ja mitte lapsed, siis on kuidagi prioriteedid paigast ära. Mõlemat saab ka ja ongi oluline mõlemale tähelepanu pöörata, aga kui keskkond ja loomad on olulisemad, kui inimesed, siis minu jaoks ei tundu see õige. PS! Su blogi on üks mu lemmikuid! Pidin ära mainima! 😀

 • Kristhel

  Olen IRX’i kommentaariga 100% nõus. Seda üritust saab ju korraldada ka nii, et see ei halvaks keskkonda! Ma ei taha, et mu haige laps elaks keskkonnas, mis seda igal sammul soodustaks. Loogiline. Kuid see ei tähenda ka, et ma jätaksin pardiralli sellepärast toetuseta, toetada sa ju ka ilma sellest osa võtmata. Lihtsalt see on asi, mis võiks panna korraldajaid mõtlema, kuidas saaks veel paremini!? Ja mina mõtlen eelkõige Eesti vaesuses virelevatele lastele, mitte Aafrika omadele.

  • Liisbett

   Tegelikult nad mõtlevadki keskkonnale ka (sellest oli kusagil juttu, et kõik pardid korjatakse välja ning järgnevad aastad on sõidus samad)! See ei ole üldse jutu mõte! Asi ei ole ainult selles ürituses vaid üleüldises trendis, mis kaldub rohkem sinnapoole, et keskkond ja loomad on põnevam ja aktuaalsem teema, kui inimeste mured (näiteks Eestis elavate vaesuses virelevate laste mured). Palju vähem saavad kajastust teemad, mis on seotud inimeste probleemidega, sest see ei ole nii põnev ja kaasahaarav, kui näiteks kliimasoojenemine. Ja ma endiselt kordan, et ma ei arva, et keskkond ja loomad vähem tähelepanu vajaksid või nendega seotud probleemid oleksid vähem olulised. Lihtsalt, kui juhtub nõnda, et kahe vahel tuleb valida, siis mis sinu esimene valik oleks?

   • Marili

    ”Palju vähem saavad kajastust teemad, mis on seotud inimeste probleemidega, sest see ei ole nii põnev ja kaasahaarav, kui näiteks kliimasoojenemine.” Vastuseks vaid sellele – tänavatel on koguaeg näha reklaame, et anneta lastehaiglatele, turvakodudele jne, aga kas KUNAGI on olnud reklaame selle kohta, et (näiteks!) ära tarvita palmiõli, sest see aitab kaasa maailma hävimisele? Ei ole… Seega ma ei ütle, et sa eksid, lastehaigused vajavad tähelepanu, aga nad saavad seda, vähemalt Tallinna tänavapildis olevate reklaamide järgi (elan kesklinnas, seega kommenteerin vaid seda, mida iga päev näen).

    Samas olen vast see koletis ka, kes enne toetaks Maad…

    • Marili

     Üks asi veel – kui me ei hakka Maa heaolu peale tõsiselt mõtlema, siis oleme varsti kõik haiged! Lapsed, vanemad, loomad, linnud, kõik

    • Liisbett

     Selle peale ma ei mõelnudki! Siin Hispaanias ei olegi tänavareklaame 😀 Selles mõttes on sul õigus. Kui me räägime reklaamist tänavatel, siis kindlasti on olukord vastupidine. Samas, kui vaadata Postimehe artikleid, blogi postitusi, siis pigem on fookus kusagil mujal. Mis ei tähenda, et see vale on! Lihtsalt minu küsimus oli, et kui juhtub, et pead kahe vahel valima ning päästa on võimalik mõlemaid, siis mis sinu esimene valik oleks.

 • Mirelin

  IRX võttis sõnad suust! ☺ Kindlasti pole keskkonna säästmine alati number üks minu jaoks, aga kuna tervis ja keskkond on omavahel seotud paratamatult, siis tuleb mõelda kuidas oleks mõistlikum. Õnneks tõesti saab toetada ka otse. ☺

 • Age

  Need samu parte kasutatakse mitmeid aastaid, keegi ei jäta neid parte sinna vette. Lastakse kanalisse ja finišis korjatakse kohe välja.

 • Mar

  Pealkirjale vastuseks – üks ei välista ju teist! Minu meelest on täitsa tasakaalus teemade kajastamine, ilmselt siin asi pigem selles, et kes mida rohkem tähele paneb. Kindlasti annetatakse haigetele lastele märksa rohkem, kui nt loomade päästmiseks, paljudel inimestel on lausa otsekorraldused selleks + Eestis on igasugused ülipopid jõulutunnelid jne kampaaniad, seesamune pardiralligi nt. Aga ma küll ei ütleks, et keskkonnakaitse v loomakaitse jne tänapäeval popp oleks, pigem on suure enamuse inimeste jaoks kergem sildistada keskkonnakaktivistid mingiteks imelikeks hulludeks, loomakaitsad inimvihkajateks, veganid oma “usu” pähemäärijateks jne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga