hispaania

Tahan magada! Ilma trummipõrinata palun!

Täna on alles kolmapäev..tänased protsessioonid pole veel alanudki..ja mul on juba KOPP EES! Teate seda tunnet, kui olete just pea padjale pannud, silmad hakkvad tasapisi kinni vajuma, esimene magus uni hakkab peas juba kerima, kui korraga laps nutma hakkab..või naabrimees hakkab uut kappi ehitama või mööblit ümber tõstma. Mul eile oli nii. Kell oli pool 2, kui trummid ja pasunad huilgama hakkasid. Alguses mõtlesin, et uni on. Kui viie minutiga hääled ei vaibunud, siis ma juba lootsin, et äkki on ikka unes. Lõpuks ei jäänud muud üle, kui silmad lahti lüüa ja leppida olukorraga, et niipea see asi ei lõppe. Kell oli pool 2. Ma vist juba mainisin seda, aga mulle tundub väga oluline seda fakti korrata. Pool 2! 

Me tegelikult käisime poistega seda sama (või ehk hoopis mõne teise kiriku) protsessiooni juba kella 7 ajal vaatamas. Võimas oli! Lapsed muudkui ahhetasid ja ohhetasid ning tantsisid trummipõrina saatel. Mina oma rumala peaga mõtlesin, et õhtuks on nad raudselt juba kusagile mujale marssinud. Nagu selgus, siis ma eksisin. See kõik kõlas nii valjult, et ma kontrollisin, ega nad mulle voodi alla roninud ei ole. Ja mulle tundus, et nad mängisid TUNDE. Teate küll, kuidas öösel kipub see aeg ka kuidagi terve igavikuna tunduvat. Ma mäletan, et meil olid kunagi toredad naabrid. Keset ööd hakkas naine mehe asju korterist välja loopima. Naine kisendas täiest kõrist, et “NÄED! ENNE SUL OLI KÜLMKAPP!!!”…käis kõva pauk ja kostus jälle see sama kriiskab hääl: “ENAM EI OLEE!!!”. See kõik võis kokku kesta maksimaalselt 10 minutit, aga ma too hetk mõtlesin, et kuidas nad jõuavad pool ööd karjuda. Eile läbi une tundus, et hommik hakkab juba kätte jõudma ja ma ei saagi magada. Tegelikult nad vist üle tunni ei pasundanud. 

5nda minuti pealt saab umbes aimu, mis hääled mul akendest sisse kostavad 😀

Peale selle, et kesklinna rahvas magada ei saa, siis ega liikuda ka ei saa ju. Teate küll seda laulu:

Päriselt on ka igal pool sein ees! Esmaspäeval käisin ühes pisut kaugemal asuvas outletis. Mitu tundi kulus selle tripi peale kokku! Ja ma tahtsin KOJU! Jalad olid nii väsinud, kõht oli tühi ja seljakotis ootasid kolm maitsvat pitsat. Mõtlen, et kell ei ole veel palju, lõikan kiirelt läbi vanalinna ja olen 10 minutiga kodus. Halb mõte!! Juhtus hoopis nii, et trummid hakkasid põrisema ja korraga oli sein ees. Ei pääse edasi, ei pääse tagasi. Paanikas surusin ennast läbi rahva ja siis tegin sellist actionfilmi stiilis võidujooksu, et jõuda enne neid kiirel kodutänavasse pageda! Eriti hirmus on see, et jooksed ja jooksed ja trummipõrin aina läheneb. Tookord õnneks jõudsin. Rahvas juba kogunes kahele poole tänavat, aga mahtus veel läbi.

Eile mõtlesin, et hüppaks kähku(see alles esimene aasta mul, ma veel ei ole aru saanud, et kähku ei saa siin Semana Santa ajal midagi) puuviljapoest läbi. Tänav oli juba kinni pandud, seega oht oli, et ma jään sinna ka lõksu. Aga no banaanid olid kodus otsa saanud ja kui banaane ei ole, siis meie peres on kohe kisa lahti! Puuviljapoes oli selline paanika, et miks ma endale nüüd seda listi ei võinud valmis teha. Vaatasin hirmuga ukse poole, inimesi aina kogunes. Aga trummid veel ei põrisenud. Aega oli! Viirukihaisu ka ei olnud tunda (ma üldse ei kannata viirukeid ja neil on siin protsessioonides ikka korralikud viirukipommid käes..isegi kui trummipõrninad ei kuule, siis viirukihaisu järgi on ikka aru saada, et kusagil nad marsivad). Kiirelt krabasin 50 sendiseid banaane, õunu, kartuleid, suure lillkapsa, kurgi ja peotäie spargleid. Mul oli veel hiigelsuur kohver, et ma käe otsas seda laadungit kandma ei peaks. Muidu väga hea mõte, aga kui protsessioon oleks minust ette jõudnud, siis ma sellise pagasiga oleks alles varahommikul sealt pääsenud. Aga pääsesin. Tänav oli juba rahvast paksult täis, aga jagus veel ruumi mulle ja minu hiigelsuurele kohvrile. 

Ma üldse ei imesta, et kohalikud põgenevad Semana Santa ajal maale! Mina ka põgeneks…kui oleks, kuhu põgeneda. Kõik need rongkäigud on imeilusad! Silmipimestavalt kaunis vaatepilt. Lihtsalt probleem on selles, et kui on kesklinnas(kus ma elan) vaja kusagile liikuda, siis on vaja selleks enne detailne kaart joonistada, et kinni ei jääks. Ma nüüd juba hirmuga vaatasin, et kui paljud rongkäigud veel siit Victoria tänavalt mööda lähevad. Täna saab vist puhata, aga üks päev on rongkäik kell 3 öösel. Mõistlikum on vist mitte magada, pudel veini haarata ja rongkäiku vaatama minna.

Ma tean, et ma peaks olukorra valgustamiseks nüüd ühe postituse tegema, kus ma seletan, et mis see Semana Santa siin Hispaanias täpselt on ja miks nad mööda tänavaid marsivad KKK-d meenutavate kostüümidega ja miks nad neid hiigelsuuri kujukesi kannavad ja miks nad väikestele lastele oma küünaldest leeki jagavad…aga ma püüan alati selliseid üritusi siin Hispaanias hästi põhjalikult edasi anda ja sealjuures ise palju õppida ning Semana Santa tundub olevat üks kõva pähkel läbi närida. Ja mul oli see plaanis aga nad suutsid mind lihtsalt enne närvi ajada. AGA ma luban, et ma kindlasti teen endale selgeks, et miks nad mind iga õhtu oma protsessioonidega üleval hoiavad ja annan teile ka teada! Tegelikult väga põnev teema ju?

Ku klux klan

2 kommentaari

  • Liisbet

    Kui Hispaania on katoliiklik maa, siis ma oletan, et need Semena Santa pidustused ja rongkäigud on seotud kõik kannatuste nädalaga, mis eelnevad ülestõusmispühale.
    Varu kannatust, kuigi laupäeva öösel vastu pühapäeva on magamine suure tõenäosusega eriti välistatud. Pärast pühapäeva lähevad asjad vast rahulikumaks. ?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga