hispaania

Koolielu Hispaanias

Ma nüüd lõpuks istusin maha ja sunnin end laste koolist rääkima. Ma olen seda terve igaviku edasi lükanud ja seda põhjusel, et ma olen ju laste ema ja peaksin laste koolielust hästi palju teadma. Keelebarjääri tõttu tean ma koolis toimuvast vastupidiselt hästi vähe ja sellepärast tundsin ma end meeletult ebamugavalt sel teemal rääkides. Eile tuli aga sõbrannaga jutuks koolielu Eestis ja ma imestasin, kui lihtsad on minu küsimused ja kui põnevad on sõbranna käest saadud vastused. Ma tean siinsest koolielust küll vähe, aga no äkki see vähene on ka ikkagi piisavalt põnev, et see kirja panna?!

Koolinädal on ka meil esmaspäevast reedeni, kuid Hispaanias algab koolipäev kell 9. Nagu ma kuulsin, siis ka mõnes Eesti koolis saavad esimese klassi lapsed pisut hiljem oma koolipäeva alustada, kuid see on vist pigem erand ja juba teisest klassist tuleb neilgi kell 8 koolipingis olla. Siin jääbki koolipäev kell 9 algama, mis on minu arvates fantastiline ja seda vist eelkõige seetõttu, et ma pidin 12 astat järjest kell 8 koolis olema ja seetõttu ei taha ma mitte kunagi mitte kusagil sunniviisiliselt kell 8 hommikul olla.

Koolipäevad on mei siin 9.00-14.00 ja täpselt sama graafiku järgi esmaspäevast reedeni. Ei ole lühemaid ega ka pikemaid päevi. Kell 9 hommikul tuleb lapsed kooli ukse juurde viia ning kui kõlab häirekell (pehme tilina asemel on siin koolikellaks häiresireen), siis avanevad kooliuksed ning lapsed saavad sisse joosta. Vanemaid üle ukseläve ei lubada ning viltu vaadatakse ka nende vanemate poole, kes julgustuseks oma 3-4 aastase lapsega paar sammu kaasa astuvad. See olgu pigem erand ja ei tohiks väga tihti korduda!

Koolipäev lõpeb meie lastel kell 14.00 ning sel kellaajal tuleb lastel jälle vastas olla. Uksehoidja laseb lastel kooliustest välja minna vaid juhul, kui ta on nende vanemaid märganud. Ma olen kuulnud, et otseselt sellist seadust ei ole, kus on kirjas, et laps EI TOHI mitte mingil juhul üksi koju minna ning kool ON KOHUSTATUD lapsed vanematele üle andma. Pigem on see rangelt soovitatud ning selle eiramisel satub laps politsejaoskonda oma vanemaid ootama. Kuigi alguses tundus see mulle väga tobe, sest kuidas laps nii iseseisvuda saab, siis nüüd ma olen kahe käega poolt, sest Hispaanias olevat üsna popp lastega raha teenida ning nendega kaubitseda ja väikesed üksinda koju jalutavad lapsed on hea saak. See 20 minutit päevast ei võta mul tükki küljest ja lapsed saavad iseseisvuda ka õhtuti maja ümber mängides..

Jalutuskäik koolist koju ⬆️️

Söögivahetund algab tund enne koolipäeva lõppu (14.00-15.00) ja mitte keset koolipäeva. Alguses tundus see nii harjumatu, et lapsed lõuna ajal sooja toitu ei saa, aga nüüd on tekkinud neil harjumus hommikul korralikult kõhud täis süüa ning mulle tundub, et keset koolipäeva võisaiad, müslibatoon ning mahlapakike on täiesti piisav, et nende kõhtu täita ja koolipäeva lõpuni energiat anda. See aasta meie lapsed sööjate nimekirja ei mahtunud ja nemad tulevad pärast koolipäeva lõppu koju sööma.  Järgmine aasta oskan koolitoidu teemal juba rohkem kaasa rääkida. Nii palju ma tean, et valida on võimalik nelja erineva menüü vahel. Ilma sealihata, ilma loomalihata, taimetoitlastele mõeldud ja siis täiesti tavaline.

Kenneth ütles, et lõunasööki söövad nad selle ümmarguse hiigelsuure lillepoti najal. Tõeline getokool :D
Kenneth pildil just näitab näpuga, kus nad lõunasööki söövad.  Tõeline getokool 😀

Kodutööd esimeses klassis ei anta. Ainukesed asjad, mis koolikotis koju rändavad, on pinal ja päevik. Ma muidugi suurest kohusetundest ikka õpin nendega iga päev kirjutamist ja arvutamist, aga seda ka sellepärast, et Chris naudib matemaatikat ja Kenneth kirjutamist ja seega on see pigem mõnus ajaviide kui õudne ja piinav kohustus. Esialgne mulje on hetkel selline, et nad väga naudivad koolis käimist, õhkkond on sõbralik ja soe ning koolis tehakse rohkem, et kodus saaks puhata ja see kõik on nad mõlemad kooli armastama pannud ja selle üle on mul ainult hea meel! Pärast poolt aastat koolis käimist ei ole neil koolistressi tulnud, mida ma ei saa kahjuks öelda Eesti lasteaia kogemuse kohta.

Sealt viimasest punktist edasi minnes, siis üks põhjustest võib olla ka pisike klass. Koos poistega õpib ühes klassis umbes 14 õpilast(umbes, sest ma täpselt ei tea..klassis on istekohti 14) ning õpetajal on aega kõikide veidruste ja omapäradega tegelda! Näiteks Chrisile väga meeldib matemaatika ning talle on alati ülesandeid juurde pandud, et tal igav ei hakkaks. Õpetaja tõi poolaasta lõpus ka välja tema suure armastuse matemaatika vastu, mis sai hinnatud puntile 9.

Klassiruum ning laudade paigutus
Klassiruum ning laudade paigutus

Kui Eestis  hinnatakse õpilasi viiepallisüsteemis, siis hispaanias kümnepallisüsteemis, kus 9-10 on erakordne, 7-8 märkimisväärne või kõrge, 6-7 on hea, 5-6 on piisav(ehk siis alla selle oled ainest läbi kukkunud), 3-4 on ebapiisav, 0-2 on otse tõlkides väga ebapiisav. Lastel läks esimene poolaasta väga hästi ning ainuke madalam hinne oli neil hispaania keel, mis on ka mõistetav, sest esimesse klassi läksid nad mõlemad üksikute sõnadega.

Hetkel rohkem ei tulegi midagi pähe! Mis veel Hispaania kooli kohta huvi pakub?

5 kommentaari

 • Kris

  Kahjuks peab alates 12 a ( e secundarias) ikka kella 8-ks kooli jõudma. Ja kool kestab kauem, vist oli 15-ni. Aga sinna on teil veel aega 🙂 Ma ei tea kuidas teie koolis, aga meil on see comedor ehk söök peale kooli päris kallis. Ehk kui sa mingeid dokumente ei edasta, et kuulud sellisesse inimrühma kes peaks saama soodustust või hoopis tasuta (paljulapselised, madalapalgalised või töötud jne), siis oli see summa kuus päris suur.
  Koolitee on teil küll lihtsalt imelahe!

  • Liisbett

   Tõesti? See on nüüd küll kurb uudis! 🙁 Äkki selleks ajaks olen üle saanud sellest, et ma seda numbrit ei salli 😀 Aga meie koolis on söök vist 70 eurot kuus. Ma hetkel ei oska hinnata, kas see on suur või väike..Aga koolitee on tõesti ülilahe! Poistel juba omad head sõbrad (ehk siis erinevad sisseviskajad ja poemüüjad), kes neile lehvitavad ja patsu teevad 😀

 • Kristin

  Esimeses klassis on koolipäev kella 14ni? Eestis on 12ni ? Ja nii pikad päevad hakkasid äkki alles peale 5ndat klassi mul. See, et koolipäev tund hiljem hakkab on küll positiivne, aga et lōunasöök on nii hilja, on jällegi veits ebainimlik… lisaks, et see on veel tund enne koolipäeva lōppu, mis on eriti pointless… huvitav oli küll lugeda 🙂

  • Liisbett

   Päeva pikkus on minu aravest üsna mõistlik. Kellaaega vaadates võib pisut veider tunduda, kuid tegelikult on esimeses klassis Eestiga võrreldes päeva pikkus ainult tunnikese võrra pikem. Kui Eesti põhikoolide tunniplaanides sobrada, siis ei olegi 5 tunni pikkune koolipäev esimeses klassis haruldus. Aga see lõunasöögi teema..hispaanlastel ongi kõik hiljem. Näiteks kell 12 öösel on täiesti normaalne aeg õhtusööki süüa 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga