Mõtisklused

Mis need kommunaalid on?

Oh noored! Mul õnnestus sukelduda paari keskkooliõpilase ajurakkude vahele ning uurida lähemalt nende tähelepanekuid rahamaailmast. Mida mul siis õnnestus teada saada?

  • Nad ei olnud mitte kunagi käinud internetipangas ning ei kujutanud ette, kuidas teha ülekandeid.
  • Kui nad said raha millegi olulise ostmiseks, siis tihtipeale suutsid nad selle enne mõne emotsiooniostu peale magama panna. Ehk siis kui panna selle päris ellu, siis elekter jääb maksmata aga uus käekott on vähemalt kapis olemas.

65078010

  • Säästmine. Säästmine?

29971601

  • Brutopalk ja netopalk. Mis vahe neil on?

2esfs

  • Kui palju oleks umbes kuus raha vaja teenida, et ära elada? 300 euriga saaks hakkama! 
  • Püsikulud. No nad teadsid, et elamiseks on vaja katust ja seda peab üürima. Mingi arusaam oli kommunaalkuludest ka. Aga kas elekter on ka osa kommunaalidest? Aga internett ja telekas? Transport? Söök? Meelelahutus? Neil jooksid kuulid juba elektri juures kokku.

Lihtsalt üks näide paarist keskkooliõpilasest, kellel on üsna hägune arusaam, kuidas asjad pärismaailmas toimivad. See ei tähenda, et kogu noorus veel hukas on!

Eile arutasin samal teemal oma vennaga, kes rääkis loo, mida ta ühe tuttava käest kuulis. Nimelt olevat venna tuttav üürinud korterit ühele noorukile. Kui lõpuks tuli aeg arveid maksta, siis kutt oli keeldunud kommunaalide tasumisest, sest tal lihtsalt polnud õrna aimugi, et lisaks üürile on veel mingeid kulutusi. Elekter ka või? Mis mõttes ma pean prügi eest maksma?

Ma nüüd kindlasti ei väida, et KÕIK noored on täpselt sama eksinud ja noh..elu õpetab! Ülekannete tegemise õpib kiirelt ära, viitenumbrid ja muud asjad otsib ka arve pealt üles, esimene palk panka jõuab, siis saab ka pihta, et töövestlusel räägiti ikkagi brutopalgast. Püsikuludest saab ka mõne kuuga enam-vähem pildi selgeks. 

Samas on asju, mida on üsna keeruline ümber õppida. Paljud on harjunud kogu senise elu raha viskama siia ja sinna ning korraga õppida säästma ning eelarveid koostama võib üsna tüütu olla.

7086fbcecfe5ce4940411926215096dd

Tekib ju küsimus, et miks osad perekonnad, kus on kaks vanemat, kes käivad täiskohaga tööl ei saa hakkama ning on pidevalt võlgades, kuid üksikema koos 4 lapsega saab ilma võlgadeta hakkama. 

Mis sina arvad? Kas oleks abi sellest, kui lastele varem raha tutvustada ning kaasata neid pere eelarve koostamisse? Kas kool peaks ka noort eluks ette valmistama või piisab vanematest?Kas teadmatus teeb ülemineku “päris ellu” raskemaks? 

Leidsin sellise vinge ettevõtmise nagu “Ettevõtlusküla”, mis on tegutsenud juba 5 aastat. Tänaseks on nad jõudnud nii kaugele, et üsna pea avatakse Tartu Spark keskuses Äritänav, kus lapsed saavad õppida teadmisi nii rahast kui ka ettevõtlusest.

Hetkel on võimalik neid toetada läbi Hooandja! Kui sa tunned, et inimesed teevad õiget asja, siis kliki siia ja toeta antud ettevõtmist. Valmistame noored eluks ette üheskoos!

One Comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga